Automatyczne systemy nawadniania ogrodów, oparte na działaniu zraszaczy ogrodowych Firmy Rain, są coraz bardziej popularne zarówno wśród instalatorów, jak i prywatnych właścicieli przydomowych ogródków. Obecnie tereny zielone są nieodłączną częścią szeroko pojętej przestrzeni miejskiej, a tym samym powstających na dużą skalę inwestycji publicznych lub prywatnych. Po zakończeniu realizacji niezbędna jest prawidłowa pielęgnacja zieleni, w trakcie której należy zapewnić odpowiednią ilość wody, szczególnie w pierwszych latach rozwoju roślin. Oszczędność czasu, wygoda użytkowania oraz niewielkie koszty utrzymania zieleni zachęcają do instalowania systemu nawadniania.
Funkcje zraszaczy ogrodowych:
Rodzaje zraszaczy ogrodowych:
Budowa zraszaczy ogrodowych
Wszystkie zraszacze ogrodowe Firmy Rain składają się z korpusu zewnętrznego, którego obudowę umieszcza się w ziemi, a następnie za pomocą gwintu dolnego podłącza się z rurą doprowadzającą wodę. Ponadto wewnątrz obudowy zraszacza znajduje się część wynurzana, która będąc w trybie nawadniania pod wpływem ciśnienia unosi się ponad powierzchnię ziemi, rozprowadzając strumienie wody na obszar trawnika lub innego zaplanowanego fragmentu. W części wynurzalnej zraszacza wyróżnić można wymienną dyszę, którą należy dobrać biorąc pod uwagę docelowy zasięg zraszania (promień).
Zastosowanie zraszaczy ogrodowych
Zraszacze statyczne pobierają mniejszą ilość wody, dlatego zalecane są przy instalacjach o niewielkim przepływie. Pobór przez zraszacz niewielkich ilości wody skutkuje uzyskaniem stosunkowo małych zasięgów zraszania, dlatego też zraszacz ten stosuje się w przydomowych ogródkach, gdzie powierzchnie trawników nie są zbyt rozległe.
Zraszacze rotacyjne, z uwagi na duże zapotrzebowanie wodne, polecane są do instalacji o dużym przepływie wody. Powyższy rodzaj zraszacza można spokojnie stosować na większych powierzchniach, gdzie wymagany jest duży promień zraszania.
W sprzedaży dostępnych jest kilka modeli zraszaczy Firmy Rain: